Тема. Переказ тексту «Ромашки»
Мета: вчити учнів переказувати текст,
використовуючи творче слово у власному
мовленні, робити самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати
логічні зв'язки; креативне мислення, пам¢ять, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи,
працьовитість.
Обладнання: ілюстрації, малюнки, фотографії ромашки, слова для
словникової роботи, мікрофон, індивідуальні картки, «Сенкан» .
Хід уроку
1. Організація класу
Уже
дзвінок нам дав сигнал,
І на урок він нас покликав.
Отож часу не витрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
- А роботи у нас сьогодні дуже багато. Тому на уроці нам необхідно:
(Девіз уроку написаний на дошці.)
Не
просто слухати, а чути.
Не
просто дивитись, а бачити.
Не
просто відповідати, а міркувати,
Дружно
і плідно працювати.
2. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Відгадування загадки
- Щоб дізнатись тему нашого
уроку, спробуйте відгадати загадку.
Стоять у лузі сестрички,
Золотенькі
очі, біленькі вієчки.
Від
них шовком коси пломеніють,
Коли
настоєм їх помиють.
А
що це за лікувальні квіти,
Скажіть,
будь ласка, діти? (Ромашки)
2.2. Розгляд ілюстрацій, малюнків, фото; коротка
бесіда за ними.
2.3. Технологія «Робота в
парах»
- Готуючись до уроку, ви
відвідали бібліотеку і знайшли цікавий матеріал про цю рослину. Прошу розкажіть
про них своєму сусідові.
2.4. Технологія «Павутинка»
- Розкажіть, що цікавого ви дізналися про ромашку від свого друга по
парті?
20 – 25 пелюстків
схожа на сонце
є дикорослі і РОМАШКА лікарська
культурні
рослина
квітне
ціле літо 18
видів
2.5. Евристична бесіда про бережливе ставлення до природи,
збереження дикорослих видів рослин.
- Ромашку дуже люблять у народі за поєднання
простоти, невибагливості і загадкової
краси. Вона обов’язкова квітка українського віночка. Усім відома традиція гадання на її пелюстках. У
багатьох віршах, піснях, казках, легендах розповідається про ромашку.
3. Повідомлення теми уроку
-
Уважно прослухайте текст «Ромашки» і згодом ви напишете його переказ.
3.1. Ознайомлення із текстом
РОМАШКИ
Навесні
Ліда і Оля вирішили у дворі розбити клумбу. Сестри скопали грядку і засіяли її
насінням ромашки.
Дівчата старанно доглядали квітник: пололи
бур'ян, в спеку поливали.
Якось вранці Оля і Ліда зупинилися біля
розквітлих квіток і робачили, що ромашки - дуже ніжні. Голівки їх, неначе маленькі жовті сонечка з
білосніжними промінчиками. Листя - ніби прозоре зелене мереживо. В кожній
квіточці - крапелька роси, а в ній блакитне небо і пухнасті хмарки пливуть. Над
ними весело кружляли бджілки.
Сестрички спочатку захотіли нарвати ромашок в
букет, але подумали, що зірвані квіти швидко зів'януть. Тоді не почують вони
співу пташок, не побачать сонечка, бджілок і навіть їх.
Дівчата вирішили, що ромашки – чудові квіти,
нехай собі ростуть. (98 слів)
3.2. Визначення теми й
головної думки тексту
4. Аналіз тексту
4.1. Змістовий аналіз тексту
- Хто і де вирішив розбити
клумбу?
- Як дівчата доглядали квітник?
- Що якось вранці побачили Одя і
Ліда?
- З чим дівчатка порівняли голівку
і листочки ромашки?
- Що відображалося в крапельці
роси?
- Хто весело кружляв над
квітами?
- Що спочатку захотіли зробити
сестри?
- Що вирішили дівчата?
4.2. Мовний аналіз тексту
а) - Якими
словами автор називає Ліду і Олю? (Дівчатка, сестрички, вони.)
- А чи не краще звучав би текст без цієї
заміни?
б) - Доберіть синоніми до слів:
квітник - клумба
кружляли
бджілки - літали бджілки
блакитне небо
- голубе небо
спека - теплінь.
- А які слова краще вжити:
використані автором чи запропоновані нами?
(Авторські)
4.3. Структурний аналіз
тексту
а) Складання плану тексту у вигляді запитань за опорними назвами дій
зробили, доглядали, побачили,
літав, захотіли, вирішили.
ПЛАН
- Що навесні зробили Оля і Ліда?
- Як дівчата доглядали клумбу?
- Які квіти побачили вранці сестри?
- Хто літав над ромашками?
- Що захотіли зробити дівчатка?
- Яке рішення прийняли сестри?
б) Поділ
тексту на абзаци.
- Назвіть зачин, кінцівку.
- Про що йдеться в основній частині?
- Скільки абзаців у тексті?
5. Усне переказування тексту
6. Орфографічна підготовка
На дошці записані слова. Деякі
букви закриті картками. Після пояснення написання слів ці картки знімаються
Діти ще раз перевіряють написання слів.
Слова з орфограмами:
навесні, вранці, старанно, засіяли,
прозоре мереживо, зів'януть.
7. Повторне читання тексту вчителем
8. Запис переказу в зошит
8.1. Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою:
- початок абзаців;
- набір опорних слів до кожного
абзацу.
9. Перевірка виконаної
роботи
9.1. Самоперевірка
9.2. Слухання 3 - 4 переказів,
внесення порад, коректив
10. Підсумок уроку
10.1. Складання «Сенкану».
- Іменник. 1 Ромашка.
- 2 прикметники. 2. Ніжна, чарівна.
- Порівняння. 3. Сонечко у білому віночку.
- Речення. 4. Ромашка – лікарська рослина.
- Асоціація. 5. Пухнаста хмаринка.
10.2. Гра «Мікрофон»
- Чого вчилися на сьогоднішньому
уроці?
- Що нового дізналися?
- Чи сподобався вам урок? Чому?
Ось
і пролунав дзвінок,
Закінчився
наш урок.
За
роботу по заслузі
Щиро
дякую вам друзі!
Додатковий матеріал
Ромашка
За легендою, ромашки – це не просто квіти, це
маленькі парасольки степових гномів.
Почнеться в степу прохолодний літній дощ, заховається все живе: і комахи, і
бджоли, і мурашки. Тільки добрий гномик не боїться дощу. Він зриває парасольку
– ромашку та йде степом, тримаючи її над головою. Дзвінко падають краплі на
квітку, збігають цівками з ніжних тремтливих пелюсток, а гном залишається сухим
і веселим навіть під найсильнішим дощем.
Іще 150 років тому ромашку демонстрували
глядачам як дивовижну і рідкісну з далекої Америки.
У
Росії, а згодом і в Україні, вона з’явилася випадково. Зерно пшениці, засмічене
насінням ромашки, засипали в мішки та
повезли з Америки до Росії. У мішках виявилися дірки, у вагонах – щілини,
і дрібне насіннячко цих квітів
розсипалося по залізничному полотну. А
невдовзі американська ромашка розсіялася
вздовж колії, укривши землю
м’яким, кучерявим, терпкувато – запашним килимом.
( М.Голець)
спасибо
ОтветитьУдалить