четверг, 3 мая 2012 г.

Людські чесноти. Доброта.


Тема: Людські чесноти. Доброта.
Прагнення до формування цієї якості.
Мета: дати поняття чеснота, честь, закрiпити поняття ввiчливiсть, щедрiсть, доброта, ознайомити з правилами поведінки, прислівями. Розвивати усне і писемне мовлення. Формувати навички культурної поведінки, дружні відносини між дітьми у класі, розвивати усне та писемне мовлення учнiв; виховувати бажання дотримуватись високих морально-етичних норм, прагнення виробити у собі кращі людські якості.
Хід уроку
I.                  Організація класу
-         Ми Вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро Вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок у 3 клас!
II.               Актуалізація знань учнів
-         Про які людські якості ми говорили на попередніх уроках? (ввічливість, щедрість)
-         Яку людину ми можемо назвати ввічливою? (ВВІЧЛИВИЙ Який дотримується правил пристойності, виявляє уважність, люб'язність; чемний)
-         Підберіть синоніми до слова ввічливий (приязний, приємний, чемний, вихований, коректний, делікатний)
-         Зверніть увагу, що слово ввічливість пишеться з звома «в».
-         Як ви гадаєте  чому? (Воно утворилось від злиття двох слів «в» і «вічі» і означало «той, хто дивиться у вічі»)
-         Яку людину можна назвати щедрою? (ЩЕДРИЙ Який охоче ділиться, не шкодує витрачати що-небудь.
-         Підберіть синоніми до слова щедрий (щедротний, нежадібний)
-         Кажуть Щедрий вечір, а який саме  вечір називають щедрим? (Вечір напередодні Нового року).
-         Як можна ще назвати ввічливість, щедрість? (людські чесноти)
-         Що таке людські чесноти?
(ЧЕСНОТИ –позитивні риси в характері людини)
-         Які синоніми ми можемо підібрати?
Доброчесність, доброчинність; антоніми – вада недолік.
III.           Перевірка домашнього завдання
-         Перевіримо, як справились із д/з.
-         Зачитайте міні-твори на тему: Кого я вважаю щедрою людиною
IV.            Постановка теми, мети уроку
-         На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити ще про одну людську чесноту, а яку саме, здогадаєтесь, коли розшифруєте вірш:
Ж_в_, д_бр_ звшай
Т
_ наг_род з_ ц_ н_ вим_гай.
Л
_дин_ п_ч_наєтьс_ з д_бр_.
-         Як ви розумієте ці слова: людина починається з добра?
-         Отже, темою нашого сьогоднішнього уроку буде людська доброта.
-         Що очікуєте від уроку?.
Я хочу дізнатись…
Я хочу зрозуміти…
Я хочу навчитись…
V.               Мозковий штурм Павутинка доброти
- Якою повинна бути  людина, щоб її можна було назвати доброю? Давайте пограємо в гру Мікрофон
(Співчутлива, не залишить у біді, допоможе, порадіє успіхам, посміхається, поділиться, не буде сміятись з невдачі, любить природу, доброзичлива, турбується про тварин, не робить нікому шкоду)
1.     Словникова робота
-         Зясуємо, що означає слово добрий, користуючись тлумачними словниками
         -    Кажуть: Добра душачуйна, щира, спокійна людина.

VI.            Скарбничка мудрості
-         Добро вважають найвищою людською чеснотою, добрих людей поважають, люблять, цьому навчають своїх дітей.
-         Зараз вас чекає маленький сюрприз. Подивіться інсценізацію казки Вовк та кіт, яку підготували ваші товариші і подумайте, чи можна вовка назвати добрим?
1)    Інсценізація казки Вовк та кіт
Вовк утікав з лісу, біг повз село, побачив на тину кота та й каже:
-         Котику-братику, скажи, хто з ваших людей добріший, щоб мене заховав? Бо за мною стрільці женуться. Кіт каже:
-         Піди до Петра, - добрий чоловік.
-         Та я в нього вівцю вкрав, - одказав вовк.
-         Ну то йди до Дмитра, - гарна юдина.
-         Та я йому гусей загриз….
-         Погана справа… Ну то йди до Семена.
-         Боронь, Боже! Я ж його теля зїв.
-         Ну, каже кіт, коли ти такий, хто ж тебе сховає?
2)    Бесіда за змістом казки
-         Що трапилось із вовком?
-         Що йому порадив кіт?
-         Чому він не міг звернутись ні до Петра, ні до Дмитра, ні до Семена?
-         Охарактеризуйте вовка.
-         Чи допоможе хтось вовкові в скрутну хвилину? Чому?
-         Чого вчить нас ця казка? (Роби людям добро, тому що…)
-         Яке прислівя ми можемо підібрати до цієї казки?
-          Які ще прислівя про добро ви знаєте?
3)    Робота з прислівями
• Не одежа красить людину, а добрi дiла.
• Усе добре переймай, а зла уникай.
·        Добро будує, а зло руйнує.
·        Добрі справи від добрих людей.
• Добре імя краще багатства.
• Доброму всюди добре.
• Світ не без добрих людей.
-         А зараз подивіться на екран і складіть прислівя з двох частин.
-         Добро робити                        лихому всі лихі.
Доброму всі добрі                 сам лиха діждеться.
Хто комусь лиха зичить,       ніколи не пізно.
III.           Вивчення нового матеріалу
2 . Робота в групах
-         А зараз попрацюємо в групах. Кожна група отримує своє завдання, працюйте дружно, вчіться по-доброму відноситись один до одного.
1 група Складіть правила добра для нашого класу. Слова для довідок:         Доброзичливість, чуйність,  приязність, надійність, старанність, сумлінність,        ввічливість, ласка, любов, повага, співчуття, захист, турбота, шана, щирість,   людяність.
2 група: Продовж рядок
-         А з чим можна порівняти доброту?
(з небом безхмарним, з сонцем, з ніжністю мами, з вітерцем…)
        3 група Підберіть до слів антоніми і визначте, коли переможе добро зло.
Гордість може побороти                          скромність.
Щедрість переможе                                   скупість.
Чистота –                                                   бруд.
Любов –                                                     ненависть.
Стриманість –                                            розбещеність.
Працелюбність –                                       лінощі.
Гнів –                                                         ласка.

3. Опрацювання тексту Руде кошеня
- А я кий антонім можемо підібрати до слова добро?
- Прочитайте текст і подумайте, добрим чи злим було серце хлопчика. 
         Несподівано вітер пригнав великі хмари і почалась гроза. Маленьке руде кошенятко заховалось від дощу під машиною. Воно промокло і тремтіло, а щоб вітер не обдував його з усіх сторін,  притиснулося до заднього колеса машини. Кошеня було ще зовсім маленьке і нерозумне, тому коли в машину сіла людина і стала її заводить, воно навіть не зрозуміло, яка смертельна небезпека йому загрожує.
         У цей час повз машину йшов до школи хлопчина. Замість того, щоб поспішати на урок, він раптом зупинився. Цілу хвилину  стояв під дощем і все дивився на машину.
         - Цікаво, якщо машина поїде, задавить чи ні маленьке кошеня?
         Невдовзі машина зрушила з місця і поїхала, а кошеня залишилось  на місці.
- Пощастило тобі, Рудий, живи і радій, що не задавили, - сказав хлопчина кошеняті і байдуже пішов своєю дорогою.
     - Оцініть вчинок хлопчика.
-         Чи траплялись у вашому житті подібні історії. Як ви поступили?
-         Як ви вважаєте, чого навчає нас це оповідання?
2.     Уривки з мультфільму “Снігова королева”
-         Добрими чи злими є герої наших улюблених мультфільмів. Давайте подивимось уривки і подумаємо, якими саме були їх герої.
-         Якими були відносини між дітьми?
-         Якою за характером була Герда?
-         Який був Кай?
-         Що буде бачити людина, якщо їй в око потрапить часточка скла?
-         А якщо в серце?
-         Чи змінилась поведінка Кая?
-         Що відчувала Герда?
-         Що заболіло в хлопчика?
-         Чому зраділи діти?
-         Чого навчає нас ця казка?
IV.            Закріплення вивченого
1)    Робота з підручником Зневага
-         Як вигадаєте від чого залежить добре імя людини?
-         Прочитаємо текст «Зневага» естафетою і подумайте, чи поважають люди Федька?
-         Чому у нікого не піднімалася рука, щоб зрубати вишню?
-         Чому люди обрали для цього Федька?
-         Яке почуття викликав у людей Федько? (зневагу)
-         Як ви розумієте слово зневага?
-         Який антонім можемо підібрати до цього слова? 
-         Якими б ви хотіли бути і чому ви напишете дома в творі «Я вирішив бути…»
V.               Підсумок уроку
-         Повернемось до початку нашого уроку і подивимось чи справдились ваші надії і сподівання
-         Я дізнався…
-         Я зрозумів…
-         Я навчився…
VI.            Домашнє завдання

Комментариев нет:

Отправить комментарий